تولیدی ورزشی نیار اسپرت

آموزش شطرنج ، مهره ها و تکنیک ها

آموزش شطرنج ، حرکات مهره ها و تکنیک های آن :

شطرنج یک بازی دو نفره می باشد و بر روی صفحه ای که دارای ۶۴ مربع سیاه و سفید و با استفاده از مهره‌ های شطرنج (شاه ، وزیر ، رخ ، فیل ، اسب و سرباز) انجام می‌گیرد.

هر یک از بازیکنان دارای ۱۶ مهره هستند که در یک طرف صفحه شطرنج چیده شده است و هر یک دارای ارزش و امتیازی مشخص شده ای هستند. شطرنج با پیروزی یکی از بازیکنان یا تساوی پایان می‌ پذیرد.

 

در این مطلب به آموزش حرکات مهره ها و نحوی بازی آن می پردازیم.

 

سر فصل مطالب:


* تاریخچه شطرنج
* قوانین شطرنج
* معرفی مهره های شطرنج
* آموزش حرکات مهره های شطرنج
* تاکتیک های پایه شطرنج
* حرکات ویژه مهره های شطرنج

 

تاریخچه شطرنج :

شطرنج در سده ی ششم میلادی از شمال‌ غربی کشور هند شروع شده ‌است. در آن زمان ، امپراتوری گوپتا بر هند فرمان می‌راند. شاهان هند بر این باور بودند که یادگیری جنگ موجب یادگیری ارزش‌ های دلاوری ، تصمیم‌گیری ، بردباری و شجاعت خواهد شد . بنابراین تصمیم گرفتند که جنگ را مدل‌ سازی کنندبدین صورت امپراتوری گوپتا این بازی را اختراع‌ کرد و آن را چاتورانگا نامید.
وی شطرنج را به دربار ایران در زمان امپراتوری خسرو انوشیروان ساسانی رساند. شطرنج در ایران نام چَترَنگ را بر خود گرفت. این بازی توسط معامله‌ گران ایرانی به اروپا رسید و با فتح امپراتوری ساسانیان توسط اعراب ، در اسلام نیز رایج‌ شد. در اروپا ، شطرنج دستخوش تغییراتی شد و قوانین جدیدی برای آن وضع‌شد و به تدریج قهرمانی شطرنج